Skorzystaj z naszych porad i wskazówek i zadbaj o swoje ulubione ubrania.

Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja ubrań pozwala zachować kolor i tkaninę w doskonałej kondycji tak długo, jak to możliwe.


Pranie stanowi bardzo ważny etap we właściwej konserwacji ubrań, a przestrzeganie instrukcji umieszczonych na etykietach jest niezbędne do zachowania odzieży w dobrym stanie. Pamiętaj, aby posortować pranie według koloru, materiału i zalecanej temperatury prania oraz umieścić delikatne rzeczy, rajstopy i bieliznę w siatce do prania lub poszewce na poduszkę, aby jak najlepiej zabezpieczyć je przed zniszczeniem. Unikaj zbyt silnego wirowania, które mogłoby rozerwać włókna delikatnych tkanin.

Aby uniknąć dodatkowych zagnieceń w trakcie suszenia, ostrożnie rozwieś odzież, a wszystkie wełniane tkaniny susz na płasko w pozycji rozłożonej. Jeśli suszysz ubrania na zewnątrz, unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce: wywieś ubrania na lewej stronie, w miarę możliwości w cieniu.

Jeśli chodzi o prasowanie, będzie ono znacznie łatwiejsze, jeśli pranie będzie jeszcze trochę wilgotne. W przypadku haftów i delikatnych detali zaleca się stosowanie mokrej szmatki, aby zabezpieczyć tkaniny. Właściwa pielęgnacja i konserwacja prania pozwolą zachować ubrania w dobrym stanie i przedłużyć ich żywotność.

Na etykietach znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Oto ich znaczenie :

Pranie

 Lavable à la main

Pranie ręczne, maksymalna temperatura prania 40°C

Pranie normalne w temperaturze maksymalnej wyrażonej w stopniach Celsjusza.

Poziomy znak umieszczony pod piktogramem oznacza delikatne wirowanie i wykręcanie, aby nie uszkodzić ubrań.

Nie prać!

Prasowanie

Maksymalna temperatura prasowania: +/- 110°C

Maksymalna temperatura prasowania: +/- 150°C

Maksymalna temperatura prasowania: +/- 200°C

Nie prasować!

Czyszczenie profesjonalne

Czyścić chemicznie

Czyszczenie na sucho z użyciem powszechnie używanych rozpuszczalników z wyjątkiem trichloroetylenu.

Czyszczenie na sucho z użyciem powszechnie używanych rozpuszczalników.

Nie czyścić chemicznie!

Suszenie

Suszyć w suszarce bębnowej bez ograniczenia temperatury.

Suszyć w suszarce bębnowej w odpowiedniej temperaturze w zależności od liczby kropek na piktogramie. 2 kropki odpowiadają normalnej temperaturze.

Nie suszyć w suszarce bębnowej!

Suszyć na płasko w pozycji rozłożonej.

Suszyć w pozycji pionowej bez wykręcania i wirowania w pralce.

Wybielanie

Dozwolony każdy środek wybielający

Nie wybielać, nie chlorować!

Aby zapewnić idealną konserwację i pielęgnację ubrań, należy pamiętać o kilku innych kwestiach:

• Sortuj ubrania według kolorów, temperatury prania i rodzajów tkanin.

• Nie przeciążaj pralki, nadmierne tarcie może uszkodzić odzież, a ponadto sam proces prania będzie mniej skuteczny.

• Zestawy i komplety pierz jednocześnie, aby uniknąć różnic w kolorach i fakturze tkanin.

• W przypadku odzieży zawierającej elastan wybierz cykl prania w zimnej wodzie lub w temperaturze 30 °C;

• W przypadku ubrań z aksamitu, odzieży z nadrukami, dżetami, cekinami, haftami, perełkami lub fantazyjnymi ściegami, pierz je na lewej stronie, aby uniknąć zniszczenia ozdobnych detali i delikatnych tkanin.

• Podczas suszenia, plisy i zakładki mogą pozostawiać białe ślady. Zachowaj wyjątkową ostrożność, wieszając ubrania, a jeśli używasz suszarki bębnowej odwróć ubrania na lewą stronę, aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem.

• Aksamit, ubrania z nadrukami, cyrkoniami, cekinami, haftami lub fantazyjnymi ściegami, prasuj zawsze na lewej stronie, aby ich nie uszkodzić.

Pamiętaj również, że:

• Wełna kurczy się, gdy jest prana w zbyt wysokich temperaturach i ulega zniekształceniu po zawieszeniu w pozycji pionowej.

• Suszenie na słońcu powoduje blaknięcie kolorów.

• Wybielanie osłabia włókna tkanin, dlatego zaleca się stosowanie odpowiednich środków wybielających w niewielkim stężeniu.

• Bawełna ma tendencję do farbowania, dlatego zawsze najlepiej jest prać ją osobno.

• Stosowanie zbyt dużych dawek detergentu nie sprawia, że ubrania są czystsze, a może zdarzyć się, że na praniu zostaną białe plamy po środkach piorących.

• Odzież z wiskozy zachowa swój doskonały wygląd i jakość, jeśli będziesz unikać odwirowywania prania i wysuszysz je na świeżym powietrzu.

• Wyjmuj pranie z bębna pralki wkrótce po zakończeniu cyklu prania. Mokre pranie ma zwykle nieprzyjemny zapach. Zaleca się również pozostawienie otwartych drzwiczek pralki między praniami i cykliczne pranie w temperaturze 95 °C bez prania, ale ze środkiem wybielającym.

• A jeśli przez pomyłkę pozostawisz chusteczkę higieniczną w kieszeni, nie panikuj, ponownie uruchom cykl płukania wkładając do bębna nylonową pończochę, a ona bez problemu usunie całe zabrudzenie z powierzchni ubrań.